Zásadové Dobro, "Rytíř"

Tyto bytosti věří, že silně a dobře organizovaná společnost může efektivně pracovat na zlepšení života každého z nás. Případně si to samé mohou myslet o nějaké formě zásad pro každého jednotlivce. Zákon, pravidla či tradice jsou od toho aby byly uposlechnuty a lidi mají pomáhat jeden druhému.
 
Toto je ten silný morální charakter, pravda, čest, spolehlivost a blahobyt ostatních jsou pro něj podstatné. Věří, že regulace jsou naprosto nezbytné pro to, aby dobro zvítězilo. Nebudou lhát ani podvádět nikoho, dobrého či zlého. Stejně tak nenechají jasně nečestné lidi použít svoji čest proti nim samotným, pokud to půjde. Budou hrát podle pravidel, pokud nenajdou skulinku jak porušit nějaké, které je evidentně zlé nebo nespravedlivé.
 
Obvykle bývají zaměřené spíš na práci ve skupině, pod vedením nebo sami takové vedení poskytují. Upřednostňují dobro většiny před dobrem jednotlivce. Prosazují právo slabších na stejné výhody, jaké mají všichni ostatní. 
 
Také je ovšem nutné mít na paměti, že tyto bytosti nejsou vždy naivní (ačkoliv mohou být). Věří zkrátka tomu, že pro blaho všech je nejlepší organizovaný systém, který jim umožní pracovat společně a bude zvýhodňovat ty slabé, ne nad silné, ale na jejich úroveň. Všichni mají mít stejná práva a možnosti. Je jedno jestli tento sytém přijde od nějaké demokracie nebo diktátora.
 
V případě že se taková bytost dostane do oblasti jiné zásadově dobré oblasti, ovšem s jinými zákony (povoleno více žen, legální gambling atd...), bude je respektovat a nebude zde nutit nebo prosazovat své. Ovšem nebude ctít zákon, pravidlo či tradici, která jde proti jejímu morálnímu přesvědčení. Kupříkladu prostituce, která povede k rozšíření nákazy a zničení mnoha životů. Bude ostatní přesvědčovat, aby možnosti tohoto pravidla nevyužívali pro své vlastní dobro, případě pracovat na jeho změně.
 
V případě že je třeba se bránit nebo prosadit vyšší dobro, může taková bytost použít násilí. Kupříkladu ve válce nebo při napadení. Jinak se v každém případě snaží násilí vyhýbat. 
 
Typy
 
1) Zásady před dobrem. Jako všechny zásadově dobré bytosti, čelí dilematu jestli udělat věc správnou nebo hrát podle pravidel. Tento typ téměř vždy upřednostní pravidla. Následují zákon (pravidla, tradice...) a jsou to dobré bytosti, které by se nikdy nespojily se zlem. Když na to přjde, svrhnou impérium zla a budou doufat že o civilisty se postará někdo jiný. Mohou být v konfliktu s některými chaoticky dobrými bytostmi a v životě nemusejí být dvakrát milí.
 
2) Dobro před zásadami. Opak prvního typu, čelí tomu samému dilematu, jen téměř vždy vyberou dobro. Když na to přijde, nechá padoucha odejít, pokud to zajistí bezpečnosti civilistů. 
 
3) Rovnováha mezi typem jedna a dva. To samé dilema, ovšem když na to dojde tak mají pár problémů - Kolik je tam civilistů? Co se stane když necháme zloducha uprchnout? Najdeme zlatou střední cestu? Co je třeba obětovat, aby padouch padnul a civilisté zůstali živí? Padouch může uprchnout, ale zajme jeho nejvěrnějšího poskoka, který ho může dovést zpět k němu. Všichni civilisté nepřežili, ale ženy a děti jsou tu všechny.

Co vy na to?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Základy myšlení

Outside-The-Box: Jdeme ven z krabice.

10.04.2016 14:19
Od doby co jsem napsal poslední článek (nepočítaje samorecenzi Schoolloutu) uplynula značná doba, to už tak se mnou bývá. Ale rovnou k věci, za tu dobu jsem objevil (a vyblil) nějaké nové koncepty a ponořil se ještě hlouběji do světa absurdních, abstraktních a hraničních představ, jak já to miluju....

—————